
Алкалната диета – път към по-добро здраве и форма
Алкалната диета е разработена за първи път от нюйорския лекар д-р Уилям Хауърд Хей в началото на 19-ти век. Той смятал, че натрупването на киселини в организма води до увеличаване на теглото, чувство за отпадналост и някои хронични заболявания.
Алкалната диета е предимно вегетарианска, с рядък и ограничен прием на месо, риба, млечни продукти, бяла захар, кофеин и други храни, които повишават киселинността в организма ни.
Алкализирането на организма не се определя само от това, което включваме в диетата си, но и от това, което изключваме от нея . Сред забранените продукти в менюто са снаксовете, чипсовете, сладкишите, сирената. Стриктното придържане към хранителния режим през първия месец ще позволи в последствие да се наслаждавате от времена време на време на любимите изкушения: блокче шоколад, парченце сирене. Ключът към отличното здраве е в балансираното хранене.
Алкалната диета цели повишаването на pH. pH е мярката, с която се означаваме киселинност или алкалност (основност) на дадена система. pH със стойност 0 е напълно киселинна среда, pH със стойност 14 – напълно основна, а pH 7 – неутрална стойност. Средата в човешкото тяло не е с едно и също pH – стойността му варира според системата, която се наблюдава. В стомаха киселинноста е много висока - между pH 1,35 и pH 3,5, докато в кръвта pH е между 7,35 и 7,45.
Диетите, включващи много белтъчини с животински произход могат да понижат pH на урината и да предизвикат образуването на бъбречни камъни. Алкалната диета, обратно на тях, е бедна на животински продукти, от което могат да се възползват хора с хронични бъбречни проблеми.
Типичното алкално меню съдържа 80% алкалообразубащи храни и 20% – киселиннообразуващи. Повечето хора смятат, че цитрусовите плодове са киселинообразуващи, но съобразно действието, което те оказват в организма, лимоните, например, са най – алкалообразуващите продукти. Затова ги добавяйте към храната си редовно.
Пиенето на вода също е многоважно за поддържане на алкалност в тялото- минимумът е 8 водни чаши дневно – така се изхвърлят излишните киселини чрез отделителната система и се осигурява необходимата алкална среда.
Алкално хранене – ползи и рискове
Клинични изследвания доказват без съмнение, че хората, хранещи се предимно с плодове и зеленчуци са оптимално хидратирани, което понижава значително риска от редица заболявания – невродегенеративни, ракови и сърдечносъдови.
Ползите обаче са за всички, които я опитат:
- подобрено храносмилане и освобождаване от подут корем;
- по-свеж тонус на кожата;
- повишени енергийни нива;
- подобряване в паметта и концентрацията;
- заглушаване на острите желания за алкохол, цигари, кафе, сладко и някои стимуланти.
Единственият риск, който крие диетата, е за болните от диабет – със сезонните промени в качеството и разнообразието на плодове и зеленчуци, понякога става трудно да се следи кръвната захар и трябва да се спазва много по-строг хранителен режим.
Как да се храним алкално?
- Изхвърлете от менюто си следните киселинообразуващи храни и питиета: напитки с кофеин, шоколад, сладкиши, снаксове (включително кексчета и разни дребни хапки и хрупалки), безалкохолни напитки, алкохол, твърди сирена, рафинирани въглехидрати, тлъсти меса.
- Включете следните алкалообразуващи храни, които трябва да съставляват 80% от общото количество: зелен чай, билков чай, соево мляко, мед от пита, прясно изстискани сокове, повече плодове (особено киви, пъпеш, грозде), всички видове зеленчуци, маслини, зехтин, ленено растително масло.
- Приемайте не повече от 20% киселинообразуващи продукти. Избирайте най-добрите като ръжен, пшеничен и царевичен хляб, череши, пилешко и пуешко месо, извара, пресни яйца, риба (особено сьомга, сардина и скумрия), бобови растения, варива, кафяв ориз, слънчогледови семки, кисело мляко.
Ето и едно примерно алкално меню:
Закуска:
Варено яйце, краставица и 3 маслини
Или
1,5% маслено кисело мляко с бадеми и горски плодове
Обяд:
Киноа с гъби и супа от коприва
Или
Сандвич от ръжен хляб с краставица и авокадо и маслинена паста
Междинно похапване:
Хумус със зеленчукови пръчици
Или
Джинджифилов чай с мед
Вечеря:
Салата от водорасли и печен картоф с хумус
Или
Кафяво ризото на фурна с козе сирене и магданоз
Няма ястие, което да е само алкално или само киселинно, но е добре така да комбинираме храните, че резултатът да е в полза на алкалните такива. Комбинацията 80/20 в полза на алкалните или поне 70/30 е тази, към която трябва да се стремим.